نصب آسانسور

نصب آسانسور

امروزه با توجه به پیشرفت های قابل توجهی که شده است ،تقریبا در تمام ساختمان ها ،آسانسور نصب می شود . تنها آن دسته از ساختمان های قدیمی ساز که قدمت بالایی دارند ،آسانسور ندارند . وجود آسانسور در هر ساختمان به عنوان یکی از مزیت های آن محسوب می شود . اما چگونه آسانسور ساخته و نصب می شود ؟ در این مقاله در رابطه با آسانسور و نصب آنصحبت می کنیم .

مراحل نصب آسانسور

می توان مراحل نصب آسانسور را به ۴ مرحله تقسیم کرد . دقت و تجربه کافی در هر یک از  این مراحل می تواند کیفیت آسانسور را تخمین بزند . لازم است تا قبل از نصب آسانسور به نوع تجهیزات استفاده شده و میزان کیفیت آن ها توجه ویژه ای داشته باشید . متاسفانه گاهی دیده شده است ،که با وجود پرداخت هزینه های هنگفت ازطرف کارفرما ،آسانسور با کیفیت خوب و مناسبی احداث و نصب نشده است و تنها دلیل آن عدم طراحی مناسب پیمانکار است .

اما اگر بخواهیم مراحل نصب آسانسور را نام ببریم می توانیم مراحل زیر را توضیح دهیم ،از جمله این مراحل  :

مرحله یک نصب آسانسور شامل آهن کشی آسانسور می باشد

در این مرحله از نصب اسکلت ها و شاستی را به درون چاهک نصب می کنند و لازم است تا آهن هایی که در این مرحله مورد استفاده قرار می گیرند ،تیر آهن ،ناودانی ،نبشی ،پلیت و… باشند . لازم است تا برای نصب اسکلت ها به دورن چاهک  از یک جوشکار ماهر و با تجربه استفاده کنید.

مرحله دوم نصب آسانسور شامل نصب در و ریل آسانسور می باشد

بعد از اتمام مرحله اول با موفقیت ،آهنکشی آسانسور به پایان می رسد و دیگر نوبت به نصب ساخت درب طبقات آسانسور می شود . در طی این مرحله از نصب بدنه شاسی آسانسور فیکس می شود و درب آسانسور در طبقات مربوطه نیز طراحی  می گردد . البته لازم است که درب آسانسور در طبقه همکف بعد از وارد کردن کابین آسانسور به داخل چاه تعبیه گردد . بعد از اتمام این مراحل نوبت به ساخت سقف چاه آسانسور یا همان دال بتنی می رسد .

مرحله سوم نصب شامل مکانیکی آسانسور می باشد

در مرحله سوم از نصب آسانسور نوبت به ساخت شاستی موتور می باشد . در این مرحله از نصب ،موتور آسانسور باید به موتور خانه فرستاده شود و در محل خود نصب گردد  ،لازم به ذکر است که این مرحله باید با کمک بالابر های کلایمر و جرثقیل انجام شود . در موتور آسانسور شیار هایی تعبیه شده اند که سیم بکسل ها از آن ها عبور می کنند و سبب مرتبط سازی قاب وزنه به درون چاه آسانسور می شود و در نهایت این امر سبب نصب فلکه گارونر موتورخانه می گردد .

مرحله چهارم نصب شامل سیم کشی آسانسور می شود

سیم کشی آسانسور یا الکتریال مرحله آخر از نصب آسانسور می باشد . در این مرحله از نصب موارد زیر انجام می شود و بعد از اتمام آن اسانسور آماده حرکت می گردد .

  • نصب تابلو برق سه فاز
  • نصب تابلو فرمان آسانسور
  • نصب تراول کابل
  • نصب کابل کشی موتور آسانسور
  • ساخت و نصب قفل های در آسانسور
  • نصب شستی داخل کابین و طبقات آسانسور
  • نصب در کابین
  • نصب کردن سیم بکسل،عصایی و فلکه چاهک آسانسور

و همچنین دیگر موارد که برای نصب اسانسور لازم است .

با اتمام تمام این مراحل می توانیم بگوییم که نصب آسانسور به اتمام رسیده است و آماده برای حرکت است .

قیمت نصب آسانسور

شاید این سوال بسیاری از افراد که تصمیم به خرید و نصب آسانسور دارند ،باشد . قیمت نصب آسانسور با توجه به عوامل موثر بر آن تخمین زده می شود .

همانطور که در ابتدا گفته شد ،نصب آسانسور و بالابر ها می تواند تغییر جدی در سبک زندگی ساکنین موجود در ساختمان  ایجاد کند . با کمک آسانسور حمل و نقل افراد به راحتی انجام می گیرد و همین امر سبب جلوگیری از بروز بسیاری از آسیب های اسکلتی و عضلانی می گردد ،همچنین افراد معلولی  که  دچار معلولیت حرکتی هستند ،دیگر لازم نیست که حتما در طبقه همکف سکونت داشته باشند ،وجود آسانسور این محدودیت ر ا از بین برده است ، در نتیجه می توان از همین نکته اهمیت آسانسور در ساختمان را درک کرد .  بیشترین نوع آسانسور که در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند ،آسانسور های کششی و هیدرولیکی هستند که هر کدام از آن ها مزایا و معایب خود را دارند ،افراد با توجه به طبقات و ساختمان خود می توانند از انواع آسانسور استفاده کنند .

تمام این موارد می تواند در تعیین قیمت آسانسور و نصب آن تاثیر گذار باشد .

 

طراحی ابعاد و امکانات موجود در آسانسور

اندازه و امکانات موجود در آسانسور نوعی دیگر از آسانسور است که می تواند بر میزان هزینه آسانسور تاثیر گذار باشد . در حققیت یکی از مهم ترین عواملی که بر میزان قیمت ،نصب و راه اندازی آسانسور تاثیر می گذارد ،میزان ظرفیت هر آسانسور می باشد . میزان ظرفیت هر آسانسور می تواند بر تمام عوامل ازنصب آسانسور تا راه اند ازی آن موثر باشد .

نصب آسانسور ساختمان در حال ساخت

نصب آسانسور به یک ساختمان که هنوز در مرحله  ساخت است با نصب آسانسور به یک ساختمان قدیمی ساز بسیار متفاوت است . تجهیزات مورد استفاده در ساختمان های قدیمی ساز بسیار متفاوت است و می توان هزینه های بسیاری را با خود همراه داشته باشد . بهتر است آسانسور در همان مراحل اولیه ساخت ساختمان انجام شود .

با توجه به موارد ذکر شده می توان اهمیت وجود آسانسور و مراحل نصب آن را به راحتی درک کرد ،بهتر است در انتخاب و طراحی یک آسانسور هزینه مصرفی را ملاک خود قرار ندهید و تنها به کیفیت تجهیزات به کار رفته در ساخت و طراحی آسانسور توجه داشته باشید.

پاسخ

بیست − 18 =