انواع آسانسور

آسانسور چیست؟

آسانسور به طور عام متشکل از تجهیزاتی می باشد که با هدف جا به جا کردن افراد و بار در طبقات ساختمان یا سازه استفاده می شود. این وسیله دارای قطعاتی از جمله موتور ، سیم بکسل، کابین ، ترمز و.. می باشد که طول عمر این وسیله به کیفیت این قطعات و نحوه نصب آن بستگی دارد . برای خرید آسانسور ابتدا باید بدانید برای چه موقعیتی و با چه کاربردی به آن نیاز دارید. مثلا نوع آسانسور برای آپارتمان که برای کاربر عادی می باشد با کاربردی که در برخی سازه ها برای جا به جایی باری مانند کشتی و اتومبیل می باشد متفاوت است .

طراحی آسانسور

با توجه به کاربرد آسانسور در طراحی مختلف ساخته می شود. مواردی که در طراحی این وسیله در نظر گرفته می شود شامل :

 • ارتفاع ساختمان
 • نوع ساختمان
 • موقعیت قرار گرفتن آسانسور
 • مکانیسم چاله

چند نوع آسانسور داریم؟

آسانسورها  با توجه به مکانیسم چاله به انواع مختلف تقسیم می شوند:

 1. آسانسور هیدرولیک

برای آپارتمان های مسکونی که دارای تعداد طبقات کمی ( ۲الی ۸ طبقه ) هستند از نوعی آسانسور به نام هیدرولیک استفاده می شود. این نوع آسانسور که با نیروی فشار روغن کار می کند، به وسیله یک پیستون در قسمت تحتانی حفظ می شود . این قابلیت باعث می شود که سرعت حرکت آسانسور بیشتر شود .

 1. آسانسور های کششی

این نوع آسانسور برای ساختمان های متوسط تا بلند استفاده می شود . سرعت این نوع آسانسور از هیدرولیک بیشتر می باشد ( ۵۰۰ فوت در دقیقه ) . در این نوع آسانسور وزنه تعادل برای کارایی بیشترتعبیه شده است . همچنین دارای گیربکسی است که به موتور متصل می باشد.

انواع آسانسور کششی

آسانسورهای کششی خود دارای انواع مختلفی می باشد:

 1. آسانسور کششی گیرلس

در این نوع آسانسور از چرخ یا فلکه بسیار بزرگی استفاده شده که برای داشتن سرعت بیشتر ( بیشتر از ۲۰۰ فوت در ثانیه سرعت دارند ) به طور مستقیم به موتور وصل شده است.

 1. آسانسور روملس

به طور معمول آسانسور برای نصب نیاز به فضای موتورخانه دارد ولی این نوع آسانسور نیازی به موتورخانه نداشته و در فضای داخل چاهک قرار می گیرد.

 1. آسانسور بالابرنده

این نوع آسانسور برای حمل و جا به جایی مصالح ساختمانی در پروژه های ساختمانی استفاده می شود . این آسانسور مجهز به دستگاه تامین برق می باشد که الکتریکی یا احتراقی می باشد

 1. آسانسور شیشه ای

این نوع آسانسور که به نام پانوراما می باشد دارای طراحی زیبا و سرعت زیاد می باشد . این نوع آسانسور از طریق تنظیم فشار هو در نوعی محفظه ( که آسانسور بر آن سوار است ) جا به جا می شود. در طراحی و ساخت این آسانسور از قوانین فیزیک استفاده شده است بدین صورت که کابین توسط اختلاف فشار در قسمت بالا و پایین ان حرکت می کند. در نتیجه پمپ یا توربین ها کابین را به سمت بالا می برند و تخلیه هوا به خارج باعث حرکت کابین به سمت پایین می شود. از آنجائیکه این نوع آسانسور دارای طراحی خاصی است و بدون چاله می باشد امروزه در ساختمان های مدرن استفاده شایعی دارد.

 

کاربرد انواع آسانسور

انواع آسانسور بر اساس ارتفاع ساختمان

یکی از مواردی که درکاربرد آسانسورها توجه می شود ارتفاع ساختمان می باشد :

 • ساختمان هایی با ارتفاع کم

برای ساختمان هایی که دارای ارتفاع کم (۱ الی ۳ طبقه) هستند، از آسانسورهای هیدرولیک استفاده می شود.

 • ساختمان های با ارتفاع متوسط

برای ساختمان هایی که دارای طبقات ۴ الی ۱۱ می باشند از آسانسورهای کششی گیربکس استفاده می شود.

 • ساختمان های ارتفاع زیاد

برای ساختمان یا برج هایی که بیشتر از ۱۲ طبقه می باشد از آسانسورهای کششی گیربکس استفاده می شود.

انواع آسانسور بر اساس نوع ساختمان

 • آسانسور بیمارستانی

این نوع آسانسور برای جا به جایی بیمارانی است که بر روی ویلچر یا تخت هستند و قادر به راه رفتن نیستند استفاده می شوند. حرکت این نوع آسانسورها آهسته بوده و دارای مصرف برق کمی می باشد . این آسانسورها در مواقع قطع شدن برق کار می کنند . بر اساس کاربرد انها به آسانسور تخت بر و برانکار بر تقسیم می شوند که هر کدام دارای ظرفیت متفاوتی می باشد .

 • آسانسور مسکونی

شایع ترین کاربرد آسانسورها در ساختمان های مسکونی می باشد که در ادامه به طور مفصل به آن می پردازیم.

 • آسانسور کشاورزی

این نوع آسانسور برای برداشت محصولات کشاورزی استفاده می شود . حرکت این آسانسور به صورت افقی و شیبدار می باشد  .سرعت این آسانسور پایین می باشد .

 • آسانسور صنعتی
 • آسانسور پارکینگی

این نوع آسانسور برای جا به جایی اتومبیل در طبقات پارکینگی استفاده می شود.

آسانسور خانگی

می دانستید یکی از قسمت هایی که ساکنین به طور مشترک در یک آپارتمان از آن استفاده می کنند آسانسور می باشد؟ این قسمت یکی از مواردی است که در افراد در هنگام خرید یا اجاره واحد مسکونی به آن توجه دارند . در صورت سالم بودن و مقاوم بودن آسانسور ساکنین هم هزینه کمتری را متقبل می شوند و هم اختلاف کمتری بین افراد ایجاد می شود.

پاسخ

پنج − چهار =