آسانسور هیدرولیکی

آسانسور هیدرولیکی

آسانسور یک وسیله فرانسوی می باشد . در واقع برای جا به جا کردن عمودی هم وسایل  و هم بار  استفاده می شو . آسانسور برای رفع مشکلات در جا به جایی اجسام و استفاده از پله ها در قرن ۱۹ وسیله ای برای حل این مشکلات اختراع گردید که در حال حاضر به آن آسانسور می گویند . اولین نوع آسانسور ها ،  آسانسور رانش هیدرولیکی بود که در آن از آب استفاده می شد و مانند سایر اختراع  ها دارای مشکلات بسیاری بود . بعد از آسانسور رانش هیدرولیکی ، آسانسور رانش کششی ساخته شدند . آسانسور یکی از عمومی ترین وسیله جا به جایی در جهان است .

شرایط نصب آسانسور

موتور خانه : یک موتورخانه برای قرار گرفتن موتور آسانسور ، تابلو برق و قسمت کنترل آسانسور نیاز دارد .

چاه آسانسور : یک مکانی برای قرارگیری درها ، ریل و… نیاز می باشد .

چاهک آسانسور : این قسمت در پایین تر قسمت قرار دارد و برای گرفتن ضربه و ایجاد مغز آسانسور ( تابلو کنترل  ) می باشد .

دسته بندی آسانسور

آسانسور ها به طور کلی به ۲ دسته تقسیم می شوند . شامل :

دسته اول آسانسورهایی می باشند که برای حمل افراد به کار می روند . این دسته از آسانسور ها مانند آسانسور های مسافربری ، باربری و … می باشند .

دسته دوم آسانسورهایی می باشد که افراد مجاز به استفاده از آن را ندارند و برای مواردی چون حمل غذا ، و کارهای خدماتی کوچک انجام می شود .

در ساخت آسانسور باید توجه نمود که نوع آن متناسب با جمعیت و تعداد طبقات ساختمان انتخاب شود . به عنوان مثال در مکان هایی که احتمال عبور افراد معلول وجود دارد باید ظزفیت آسانسور ۸ نفره و ۶۳۰ کیلوگرم می باشد .

آسانسور هیدرولیکی چیست

این نوع از آسانسور با استفاده از نیروی روغن و فشار کار می کند . در واقع در این سیستم ها با فشاری که بر اثر روعن وارد می شود کار می کند .

روش کار آسانسور هیدرولیکی

در واقع روش کار آسانسور هیدرولیکی به این صورت است که با چرخیدن موتور آسانسور در پاوریونیت با ایجاد تلمبه باعث پمپاز روغن به سیلندر می شود . در مرحله بعد هنگامی که ظرفیت سیلندر پر شود ، با فشاری که از روغن ایجاد می شود باعث حرکت کردن کابین می گردد . در این هنگام وقتی آسانسور به طبقه مورد نظر برسد در قسمت سیستم مرکزی کنترل آسانسور سیگنالی برای قطع پمپاژ روغن ارسال می شود . برای برگشتن آسانسور  در سیستم مرکزی سیگنالی مبنی بر اینکه با زشود ارسال می کند . این کار موجب حرکت روغن می شود . در این صورت فشاری بر سیلندر وارد می شود و روغن مجدد به مخزن باز می گردد . در این هنگام سنگین شدن کابین موجب فشار به سیلند و سپس روغن می شود و از دریچه به مخزن باز می گردد . در مرحله بعد جریان روغن متوقف می شود و کابین در هنگام حرکت خود باز می ایستد .

در واقع می توان گفت که از آسانسورهای هیدرولیکی برای حمل وزن های بالا در طول مسیر های پایین استفاده می شود .

نکات مهم  در رابطه با آسانسور هیدرولیکی

همانطور که می دانید نرمی و چسبندگی موجود در روغن ها با استفاده از دما قابل تغییر می باشد . به همین دلیل برای تنظیم دما در موتورخانه باید اقداماتی صورت بگیرد . از جمله مشکلات دما در فصل زمستان می باشد که اگر دما بین ۲۰ الی ۳۵ درجه نباشد در انتقال کابین به بالا و پایین مشکلات ایجاد می شود .همچنین برای از بین بردن مشکل در فصل تابستان از پوشش عایق باید استفاده شود .

مزایای استفاده از آسانسور هیدرولیکی

  • به دلیل اینکه در این نوع آسانسور از جک استفاده می شود از ایمنی بالایی برخوردار هستند .
  • بدون صدا می باشد و حرکت به صورت یک نواخت انجام می شود .
  • در آسانسور هیدرولیکی طول عمر قطعات افزایش می یابد زیرا قطعات متحرک در آن کم می باشد .
  • در آسانسور هیدرولیکی خطر برق گرفتگی بسیار کم می باشد .
  • در آسانسور هیدرولیکی می توانیم از سرعت شمار استفاده کنیم که برای سیستم ترمز اضطراری می باشد .
  • قابلیت تنظیم سرعت یک متر بر ثانیه .
  • نگهداری و تعمیرات آسانسور هیدرولیکی بسیار کم هزینه می باشد .
  • و …

 

معایب آسانسور هیدرولیکی

شرکت مهندسی دانش فراز تمام تلاش خود برای جلب رضایت همکاران و مشتریان خود نموده در ادامه محصولات شرکت دانش فراز را به اختصار توضیح می دهیم :

۱- آسانسور هیدرولیکی با کنترل فرمان میکرو پروسسور که امروزه جایگاه مناسبی بین کاربران خانگی دارد . جالب است بدانید که در اروپا بی از ۷۰ درصد آسانسورهای زیر ۵ طبقه به روش آسانسور هیدرولیکی ساخته می شوند .

مزایای این نوع از آسانسور ها : خرابی کم ،‌نرمی در هنگام حرکت ، آسانی در رفع عیب ، و …

۲- آسانسور با موتور گیربکس و موتورخانه ، این نوع از آسانسور ها دارای یک موتورالکتیکی می باشند که ممکن است گاه در بالای آسانسور و یا در پایین چاهک قرار گیرد . وزن هر نفر در این آسانسور ها ۷۵ کیلوگرم می باشد . در این روش ساخت آسانسور از وزنه استفاده می شود و دلیل آن کمک به حمل راحت تر آسانسور می باشد با این کار می توانیم توان موتور آسانسور را کاهش دهیم .

۳- آسانسور گروهی ، این نوع از آسانسور های هیدرولیکی بهترین روش برای ساخت آسانسور در برج ها و سازه های بلند می باشند .در ا ین آسانسور ها تا ارتفاع ۵۰۰ متر نیز می توان استفاده کرد . ظرفیت این آسانسور های تا ۲ تن نیز می تواند تحمل کند . از این آسانسور ها برای رفت و آمدن افراد زیاد و کارگاه ها ،‌مصالح ساختمانی و … استفاده نمود .

شرکت مهندسی دانش فراز یکی از بهترین شرکت ها در زمینه ساخت انواع آسانسور می باشند . و پیشتاز در ارائه خدمات در زمینه طراحی ، فروش ، تامین قطعات  و … می باشد .

پاسخ

چهار × 3 =